21 Ağustos 2008 Perşembe

Microsoft Photosynth'i Duyurdu Fotoğraflarımız Boyut Atladı


Microsoft uzun zamandan beri beklenen Live Labs ürünü Photosynth'in lansmanını dün gerçekleştirdi.

Photosynth, bünyesinde bulundurduğu algoritma sayesinde, resimler içerisinde ki benzerliklerden yararlanarak resimleri birleştiriyor ve bu resimleri 3 boyutlu olarak algılayarak resimlerin çekilmiş olduğu yerin üç boyutlu profilini çıkarıyor.

Photosynth sayesinde odanızın, mağazanızın normal fotoğrafları 3 boyutlu hale geliyor. Fotoğrafları çekiyorsunuz, Photosynth'e yüklüyorsunuz ve sonucunda odanız ve mağazanız 3 boyutlu olarak hem de en ince detaylarına kadar gezilebilir bir yer haline geliyor.


Microsoft her Photosynth kullanıcısı için 20GB'lık alan veriyor.

Kurulumu gayet basit olan Photosynth, hem Firefox 3'te hem de Internet Explorer 7'de sorunsuz çalışıyor.

Photosynth kullanıcıları, yapmış oldukları 3 boyutlu modellemelerini lisanslayabiliyorlar.

Ürünün 2007 yılındaki uygulamalı demosunda programın nasıl çalıştığı gösteriliyor.
Bireysel olarak Photosynth ile ilgili beni en çok heyecanlandıran; tüm dünya vatandaşları çektikleri fotoğrafları synthleyip Photosynth serverlarına yükledikten sonra tüm dünyanın 3 boyutlu olarak en ince detayına kadar gezilebilir bir yer haline gelmesi düşüncesi oldu.

Pazarlama dünyası açısından da Photosynth'i yeni ve farklı bir mecra olarak ele almalıyız. Photosynth üzerinde çok başarılı interaktif projeler, kampanyalar yapılabilir.

Turizmde özellikle küçük ölçekli yerlerin kendini tanıtımı açısından ciddi tanıtım atılımları yaşanabilir. İnsanlar mağazalarında çekmiş olduğu ürünleri gezdirerek doğrudan satış yapabilir, cafeler gezilebilir vs vs vs vs vs