11 Mart 2008 Salı

Google'ın Başarı Sırları


"Googol", 1'i 100 tane 0'ın izlediği matematiksel bir terim.

Bu terim, Google'ın büyüklüğünü, pazarlardaki etkin gücünü ve pazarlamasının oluşturduğu dinamiği temsil ediyor.

Google'ın basit bir vizyonu var; "mükemmel arma motoru" olmak ya da Larry Page'in dile getirdiği gibi: "ne demek istediğinizi tam olarak anlamak ve istediğiniz şeyi size tam olarak vermek".


Şimdi 9 milyar sayfa arasında arama yapan Google, dünyanın en önde gelen arama motoru olarak yerini her geçen gün sağlamlaştırıyor.


Google, "on şey" üzerine kurulu felsefesine bağlı kalarak, karmaşık bir dünyada gücünü koruyor. "on şey", doğru yönde ilerlemelerini sağlayan güçlü bir kılavuz niteliğinde.

On Şey (Google.com)

1. Müşteriye odaklanın; diğer her şey arkasından gelecektir. Birçok şirket kendileri için müşterilerinin öncelikli olduğunu iddia etse de çok azı hissedar değerini arttıracak küçük özverilerde bulunmanın çekiciliğine karşı koyabiliyor.

2.En doğrusu bir şeyi gerçekten, ama gerçekten çok iyi yapmaktır. Google'ın işi, arama. Bütün ekibimiz kendini mükemmel bir arama motoru oluşturmaya adamış durumda.

3. Hızlı olması yavaş olmasından daha iyidir. Google anında memnun etmeye inanır. Yanıtlara ulaşmak istiyorsunuz ve bunu hemen istiyorsunuz. Biz kim oluyoruz ki itiraz edelim?

4. İnternette demokrasi işe yarıyor. Google işe yarıyor, çünkü başka hangi sitelerin değerli içerik sunduğunu belirlemek konusunda internet sitelerini ziyaret eden on milyonlarca bireye güveniyor.

5. Bir yanıta gereksinim duymak için çalışma masanızda oturuyor olmanız gerekmiyor. PDA, mobil telefonlar ya da arabalar yoluyla... dünya giderek daha mobil hale geliyor ve sabit bir yerle sınırlanma isteğinden uzaklaşıyor.


6. Kötülük yapmadan da para kazanabilirsiniz. Google bir işletmedir. Gelir kaynağımız şirketlere sunduğumuz arama teknolojisi ve reklam satışlarıdır.

7. Oralarda bir yerde her zaman daha fazla bilgi var. Diğer arama hizmetlerinden daha fazla sayıda sayfa dizinledikten sonra, görseller ya da PDF dosylaları gibi doğrudan erişime hazır olmayan bilgilere odaklandık.

8. Bilgi gereksinimi bütün sınırları aşar. Google tüm dünyada bilgiye erişimi kolaylaştırıyor. Arayüz yaklaşık 100 dile uyarlanabiliyor.

9. Üzerinizde takım elbise olmadan da ciddi olabilirsiniz. Kurucularımız arama dışında hiçbir konuda ciddi olmayan bir şirket oluşturmak istedi. İş, zorlayıcı ve eğlenceli olmalıydı.

10. Müthiş yeterince iyi değildir. Her zaman beklenenden fazlasını verin. Yenilik ve tekrar yoluyla, iyi işe yarayan bir şeyi alıyor ve onu beklenmedik bir şekilde geliştiriyoruz.